I dzień Świętego Triduum
Wielki Czwartek to dzień, który otwiera obchody Triduum Paschalnego – najważniejszego czasu w liturgii chrześcijańskiej. Jest to dzień szczególny, ponieważ upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami, podczas której Chrystus ustanowił dwa fundamentalne sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo.
Ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa
Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus wziął chleb, pobłogosławił go i powiedział: „To jest Ciało moje” (Łk 22,19). Następnie uczynił to samo z winem: „To jest Krew moja” (Mt 26,28).
W ten sposób ustanowił sakrament Eucharystii – największy dar dla Kościoła, w którym Chrystus jest obecny w sposób rzeczywisty.
Jednocześnie Jezus wypowiedział słowa: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22,19), przekazując swoim uczniom misję sprawowania Eucharystii, co stało się fundamentem sakramentu Kapłaństwa. Właśnie dlatego Wielki Czwartek jest także dniem szczególnym dla wszystkich kapłanów.
Liturgia Wielkiego Czwartku
Rano w katedrach odbywa się Msza Krzyżma, podczas której biskup poświęca oleje używane w sakramentach przez cały rok. Wieczorem natomiast w parafiach sprawowana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której kapłan często dokonuje obrzędu obmycia nóg – na wzór gestu Jezusa wobec Apostołów.
Ciekawostki
- Białe szaty liturgiczne – W przeciwieństwie do pozostałych dni Triduum, w Wielki Czwartek kapłani noszą białe szaty symbolizujące radość z ustanowienia Eucharystii.
- Przeniesienie Najświętszego Sakramentu – Po Mszy Świętej konsekrowane Hostie przenoszone są do Ciemnicy – symbolicznego miejsca uwięzienia Jezusa przed Jego męką.
- Adoracja w Ciemnicy – Wierni modlą się przez całą noc, towarzysząc Jezusowi w Jego samotności przed Męką.
Niech te dni Triduum Paschalnego będą dla nas wszystkich czasem refleksji, modlitwy i głębokiego przeżywania tajemnicy Zbawienia.