Drodzy Parafianie, Druga Niedziela Wielkiego Postu prowadzi nas do głębszego zastanowienia się nad naszym powołaniem do wiary i misji w świecie. To również okazja, by przypomnieć sobie znaczenie soborowej deklaracji Ad Gentes, która ukazuje misję Kościoła wobec narodów.
Znaczenie „Ad Gentes”
Wyrażenie „Ad Gentes” pochodzi z łaciny i oznacza „do narodów”. Jest to nazwa dokumentu Soboru Watykańskiego II, który poświęcony jest działalności misyjnej Kościoła. Dokument ten przypomina, że głoszenie Ewangelii jest istotą misji chrześcijańskiej. Chrystus posyła swoich uczniów, aby dotarli do każdego zakątka ziemi, głosząc dobrą nowinę i budując wspólnoty wiernych. Ad Gentes zachęca wiernych, by byli świadkami wiary w swoim otoczeniu, ale także wspierali misjonarzy na całym świecie.
Ewangelia 2. Niedzieli Wielkiego Postu – Przemienienie Pańskie
W dzisiejszej Ewangelii Jezus przemienia się na górze Tabor przed swoimi uczniami. To wydarzenie przypomina o chwale i miłości Boga, która ma moc przemieniać nasze życie. Jednocześnie wzywa nas, byśmy, podobnie jak apostołowie, zeszli z góry, gotowi głosić Ewangelię w codziennych trudach.
Misjonarze – Niestrudzeni świadkowie wiary
Misjonarze od wieków wcielają w życie wezwanie Ad Gentes, niosąc wiarę, miłość i pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Czy wiecie, że misjonarze odegrali kluczową rolę w szerzeniu edukacji i opieki medycznej na całym świecie? To właśnie dzięki ich pracy powstawały szkoły, szpitale i ośrodki pomocy.
Jak możemy włączyć się w misję Kościoła?
W Wielkim Poście jesteśmy zaproszeni, by wspierać misjonarzy poprzez modlitwę. Nasze duchowe i materialne wsparcie pomaga głosić Ewangelię oraz nieść pomoc najbardziej potrzebującym.
Niech refleksja nad tajemnicą Przemienienia Pańskiego i wezwanie Ad Gentes inspiruje nas wszystkich do jeszcze głębszego przeżywania wiary i wspierania misji Kościoła.